• Aktualności

            • Innowacja pedagogiczna "Terapeutyczna moc sztuki, muzyki i poezji", realizowana przez uczniów klasy 8b.

            • Uczniowie klasy 8 b ponownie wracają z działaniami innowacyjnymi „Terapeutyczna moc sztuki, muzyki i poezji”. Tym razem dziewczęta i chłopcy podjęli nie lada wyzwanie i z rozmachem zaprezentowali nam dwa piękne „żywe obrazy”, a mianowicie „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci oraz „Chłopiec śpiący nad książką” Jeana - Baptiste Greuze. Na dodatek stworzyli własne kopie ulubionego dzieła sztuki. Świetnie zaprezentowali się w muzyce, w utworach: „Do * w sztambuch (A. Mickiewicz)” oraz w piosence Kwiatu Jabłoni. W naszym projekcie wykorzystujemy sprzęt TIK (tablica interaktywna) oraz Laboratoria Przyszłości (sprzęt fotograficzny). Już niedługo przedstawimy kolejne kreatywne działania uczniów. #Laboratoriaprzyszłości

            • #RATOWNICY CZYTELNICTWA

            • "Bez względu na to ile masz zajęć najważniejszą rzeczą jaką możesz zrobić dla przyszłości swojego dziecka, obok okazywania mu miłości przez przytulanie jest codzienne, głośne czytanie oraz  ograniczenie telewizji"
              (Jim Trelease)

              Drodzy Rodzice, zachęcamy Was do włączenia się w naszą akcję czytelniczą, dzięki której wspólnie rozbudzimy u Waszych dzieci miłość do książek, a co za tym idzie wpłyniemy pozytywnie na ich rozwój społeczny, emocjonalny i poznawczy.

              W listopadzie kilka słów o bliskości podczas czytania z dzieckiem, o poczuciu bezpieczeństwa, zaufania i emocjach.

              Podczas wspólnego czytania między dzieckiem a rodzicem tworzy się niesamowita więź, która w przyszłości zaowocuje zaufaniem, poczuciem spokoju i zrozumienia. Jest to czas, kiedy dziecko i rodzic są tylko dla siebie. Czas , kiedy możemy wspólnie „wejść” w inny świat, przeżyć niesamowite przygody, śmiać się razem czy płakać ze wzruszenia. Jest to moment , kiedy tworzymy fundamenty relacji rodzic-dziecko, które są niezbędne do tego, aby chciało ono z nami rozmawiać, dzielić się swoimi troskami, radościami, wątpliwościami. Dzięki codziennemu czytaniu, wzrasta poczucie wartości, dziecko czuje się docenione, kochane i ważne.

              Książki ułatwiają rozmowy z dorosłymi. Często zdarza się, że mały człowiek nie potrafi, bądź nie chce opowiedzieć o przykrych sytuacjach , jakie wydarzyły się w szkole, na podwórku i wtedy z pomocą przychodzi opowieść z książki. Łatwiej bowiem opowiedzieć czy ocenić bohatera niż siebie samego. Czytając ciekawą historię dziecko poznaje inne osoby często są to magiczne postacie, zwierzęta, które przeżywają to samo co one, boją się tego samego, nie rozumieją pewnych zdarzeń. Przeczytanie opowieści , pokazanie za pomocą bohatera konkretnego zachowania, wytłumaczenie niezrozumiałych zdarzeń pomaga oswoić się z lękiem, zrozumieć swoje emocje i nazwać je. Pokazanie dziecku podczas wspólnego czytania, że nie jest samo, że są inni , którzy mierzą się również z różnymi problemami pomaga mu otworzyć się przed mamą , tatą i w atmosferze bezpieczeństwa i zaufania opowiedzieć o swoich emocjach, przeżyciach.

              Jeżeli chcemy wspierać nasze dzieci dbajmy o relację z nimi od najmłodszych lat i CZYTAJMY !

            • Święto Niepodległości

            • W dniu 09.11.2023r. w naszym Ośrodku, odbyła się uroczysta Akademia celebrująca Narodowe Święto Niepodległości. Nasi uczniowie, różnorodnymi formami przekazu uczcili pamięć

              o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj

              w wolnej Polsce. W trakcie uroczystości można było usłyszeć przepiękne utwory muzyczne, wiersze oraz obejrzeć inscenizacje muzyczno - ruchowe. Cieszymy się, że występ młodych wykonawców, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowania, spotkał się z dużym aplauzem zarówno ze strony ich kolegów jak i nauczycieli. Tegoroczna akademia miała na celu uświadomić uczniom takie wartości jak wolność, niepodległość, suwerenność i patriotyzm.

            • Październikowy rajd bez barier

            • Za nami „Październikowy rajd bez barier”. W imprezie wzięli udział uczniowie oraz nauczyciele naszego Ośrodka. Start rajdu rozpoczął się w Sudole skąd uczestnicy mieli do pokonania około 5 km. Piękna jesienna pogoda umiliła nam przejście malowniczą, leśną trasą aż do celu. Po dotarciu na Krzemionki, które były miejscem docelowym rajdu na wszystkich czekały liczne atrakcje: oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń, ponad 500 metrowa trasa podziemna czy ekspozycje muzealne. Na koniec imprezy na każdego czekał ciepły posiłek.

              Projekt został dofinansowany przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego że środków PFRON w 2023 roku.

            • #SzkołaPamięta

            • „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich zmarłych, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.

              Nasi uczniowie już po raz trzeci włączyli się w akcję. Wraz z opiekunami odwiedzili groby na cmentarzu parafialnym mieszczący się przy ul. Denkowskiej w Ostrowcu, modlili się i zapalili znicze również pod Pomnikiem Pomordowanych na Rynku miasta oraz pod Pomnikiem Jana Pawła II.

            • Sałatka jarzynowa

            • W ciągu całego tygodnia uczniowie klas 3b, 4aA, 5b, 7b realizowali tematykę o jesiennych warzywach. Dzieci poznawały wygląd, smak, zapach niektórych warzyw. Były również zajęcia praktyczne.  Z myślą o jarzynowych witaminkach wychowankowie zrobili w swoich klasach pyszną sałatkę jarzynową. Każdy uczeń ubrany fartuszek, zaopatrzony w  deskę do krojenia i nożyk, przystąpił  do krojenia wcześniej ugotowanych warzyw. Dzieci samodzielnie kroiły, mieszały i doprawiały  sałatkę warzywną przestrzegając przede wszystkim zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przygotowywanie  sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji.
              Podczas jej robienia wychowankowie przypomnieli sobie również to, że gotowanie i jedzenie wymaga zachowania szczególnej higieny, że nie tylko ręce, ale również warzywa należy myć przed spożywaniem. Na koniec  była oczywiście degustacja i prawdziwą sałatkowa uczta! A sałatki było tak dużo, że każdy mógł wziąć trochę do domu.

            • Zajęcia praktyczne

            • ak oto uczniowie klasy I kucharz Branżowej Szkoły 1 stopnia wdrażają się w pracę na zajęciach praktycznych- cierpliwie, z dużym zaangażowaniem, kreatywnością, zapałem i oczywiście słonecznym uśmiechem. Trzymamy kciuki za naszych pierwszaków i życzymy aby zapał do pracy nie opuszczał ich przez dalsze lata nauki.

            • Dzień Dyni

            • 23 października uczniowie klas: 3b, 4aA, 5b, 7b uczestniczyli w Dniu Dyni w ramach innowacji pedagogicznej „Smacznie gotujemy i zdrowo żyjemy”.

              Wychowankowie obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Królowa jesiennych stołów-dynia” i utrwalili wiadomości na temat tego warzywa. Przypomnieli sobie m.in. pochodzenie dyni, jej różne odmiany, wartości odżywcze jakie posiada oraz potrawy jakie można z niej wykonać. W kolejnej części zajęć uczniowie wykonywali zadania z wykorzystaniem technologii komunikacyjno-informacyjnej. Następnie każdy uczestnik zajęć miał możliwość wykazać się swoim talentem plastycznym wykonując pracę pt. „Dynia” z użyciem pasteli suchych. Na zakończenie była oczywiście degustacja dyniowych smakołyków .Wszyscy mogli skosztować zupę-krem, ciasto, sok i bułeczki. Było zdrowo, witaminowo, pomarańczowo i dyniow.

            • Dlaczego pada deszcz?

            • W dniu 20.10.2023r. w świetlicy Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego odbyły się zajęcia organizowane przez Samorząd Szkolny. Zaproszone klasy - 8b i 4a uczestniczyły w zajęciach warsztatowych pt.,,Dlaczego pada deszcz?”.Celem zajęć było rozwijanie zainteresowań przyrodniczych oraz poszerzenie wiedzy o zjawisku pogodowym jakim jest deszcz. Na początku dzieci obejrzały film edukacyjny o cyklu hydrologicznym przy pomocy sprzętu-TIK, jakim jest tablica interaktywna, następnie odgadywały zagadki słuchowe, które przedstawiały wodę w różnych jej odsłonach. W kolejnej części zajęć uczniowie brali udział w wykonywaniu doświadczeń fizycznych jakimi są parowanie i skraplanie wody, a także mogły na własne oczy zobaczyć, jak z chmur pada deszcz wykorzystując do tego słoik z wodą, piankę do golenia imitującą chmurę i barwnik spożywczy. Na koniec spotkania wszyscy wykonali pracę plastyczną 3D-,,Dzieci w deszczu”.

            • Innowacja pedagogiczna " Terapeutyczna moc sztuki, muzyki i poezji", realizowana przez uczniów klasy 8b

            • Dziś klasa 8b przygotowała kolejną ucztę dla naszych zmysłów. Tym razem tworząc „Żywe obrazy” uczniowie wybrali dwa kolejne, wspaniałe malarskie dzieła sztuki. Pierwsze z nich „Coctail Party” Anny Zawadzkiej Dziudy, zaprezentowały z ogromnym wdziękiem dziewczęta. Drugi obraz to „Autoportret” Vincentego van Gogha. Przedstawili go z dużym zaangażowaniem chłopcy – Karol i Kacper. Stworzone zostały również kopie tych wspaniałych dzieł. Nie mogło oczywiście zabraknąć poezji i muzyki. Julia i Monika zaśpiewały z ogromną wrażliwością przepiękny, melancholijny i wzruszający wiersz Juliusza Słowackiego „Hymn [Smutno mi Boże…]”. Wsłuchajmy się zatem w słowa tego smutnego utworu. Ponadto prezentujemy już w całej okazałości obraz z puzzli pod tytułem „Mona Lisa” Leonarda da Vinci, nad którym pracował cały zespół klasowy. W naszym projekcie wykorzystujemy sprzęt TIK (tablica interaktywna) oraz Laboratoria Przyszłości (sprzęt fotograficzny). Już niedługo przedstawimy kolejne kreatywne działania uczniów. #Laboratoriaprzyszłości

            • Innowacja pedagogiczna " Terapeutyczna moc sztuki, muzyki i poezji", realizowana przez uczniów klasy 8b

            • Sztuka, muzyka i poezja stanowią ważny element życia każdego z nas. Są wyrazem naszych uczuć. To dzięki nim zmienia się nasz sposób patrzenia na otaczający świat. Uczniowie klasy 8b także nie pozostają obojętni na urok sztuki, dlatego tak chętnie przystępują do tworzenia „Żywych obrazów”. Próbują zrekonstruować dzieła malarstwa. Swą postawą, ubiorem i mimiką przedstawiają scenę z autentycznego obrazu. Uczniowie pokazują swój talent aktorski, a także niesamowitą kreatywność, wyobraźnię i poczucie humoru. Wykorzystują wszelkie dostępne środki, aby jak najwierniej odtworzyć wybrany przez siebie obraz. Na początek przedstawiamy „Dziewczynę z perłą” - obraz autorstwa holenderskiego malarza Johannesa Vermeera oraz „Słoneczniki” Vincenta van Gogha. Dodatkowo dzieci wcielają się w malarzy i tworzą własne kopie tychże wspaniałych dzieł, układają puzzle ze sztuką. Oprócz tego uczniowie z powodzeniem prezentują się w poezji śpiewanej. Tym razem jest to wiersz Wisławy Szymborskiej „ Nic dwa razy”. W naszym projekcie wykorzystujemy sprzęt TIK oraz Laboratoria Przyszłości. Kolejne nasze działania już niebawem. #LaboratoriaPrzyszłości

            • BIJEMY REKORD W CZYTANIU!

            • #PRZERWANACZYTANIE

              BIJEMY REKORD W CZYTANIU! W dniu 18 października 2023r. nasza szkoła wzięła udział w IV Międzynarodowej Edycji VIII Ogólnopolskiej Akcji Bicia Rekordu w Czytaniu "Przerwa na czytanie". Do akcji włączyli się prawie wszyscy uczniowie z naszego ośrodka. W przerwie czytali także: pani dyrektor Katarzyna Krzyżanowska, pani sekretarka Ela, pedagog Karolina Cichoń-Lipka oraz inni nauczycie obecni w tym czasie w szkole. Szczególne podziękowania należą się Szkolnemu Kołu Wolontariatu i jego opiekunom Katarzynie Podgórskiej oraz Edycie Loranty za przygotowanie młodzieży ze Szkoły Branżowej do współorganizacji tego dnia. Starsi koledzy przeczytali wybrane bajki w klasach 2a,3a,3b a następnie wspólnie z dziećmi wykonali zadania na podstawie słuchanego tekstu. Warto wspomnieć również ,że nasze bicie rekordu miało charakter międzynarodowy. Uczniowie z klasy 6 i 7 Serafina i Artur czytali w swoich narodowych językach,po włosku i ukraińsku, co możemy zobaczyć na dołączonych filmach. Była to pierwsza w tym roku szkolnym, ale na pewno nie ostatnia akcja czytelnicza w naszej szkole.

            • Runmageddon

            • W dniu 27.09.2023 w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy zorganizował po raz II Runmageddon.

              Runmageddon miał charakter biegu z przeszkodami na dystansie 250 metrów.

              Wszyscy uczestnicy Runmageddonu otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy.

              Zapraszamy do oglądania fotorelacji z zawodów i zapraszamy za rok …

            • Mistrzostwa Województw Świętokrzyskiego

            • W Baryczy przy pięknej pogodzie odbyły się XXX Mistrzostwa Województw Świętokrzyskiego ŚSKF ,,Sprawni Razem” w biegach przełajowych .

              SOSW Ostrowiec Św. reprezentowali chłopcy w składzie: Dawid Rej, Dominik Pela, Szymon Loranty, Bartłomiej Chaba i Dawid Lipiec.

              Dawid Rej zajął II miejsce w kategorii chłopców młodszych. Natomiast w kategorii chłopców starszych II miejsce zdobył Dominik Pela.

              Wszyscy uczestnicy mistrzostw otrzymali medale i dyplomy.

            • Smacznie gotujemy i zdrowo żyjemy

            • Dzisiaj odbyły się pierwsze zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej „Smacznie gotujemy i zdrowo żyjemy”, która prowadzona jest w klasach: 3b, 4aA, 5b, 7b.

              Uczniowie świętowali dzień marchewki i jabłka.

              Na początku spotkania obejrzeli prezentację multimedialną, dzięki której utrwalili wiadomości na temat jabłek i marchewek. Rozmowa dotyczyła m.in. wyglądu, koloru, kształtu, smaku jabłka i marchewki, pochodzenia owocu, warzywa, ich odmian, wartości odżywczych, przetworów. Następnie wychowankowie utrwalali swoją wiedzę w trakcie pracy z tabletem. Wykonywali interaktywne ćwiczenia związane z tematem m.in. w aplikacji LearningApps. Zadania edukacyjne z zastosowaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej sprawiło im dużo radości i uatrakcyjniło proces dydaktyczny. Dzieci działały również kreatywnie. W trakcie zajęć plastycznych wykonały zwierzątko lub kukiełkę z użyciem jabłka lub marchewki.

              Punktem kulminacyjnym tego dnia było wykonanie przez dzieci surówki z jabłka i marchewki. Na koniec była degustacja surówki, a także zdrowych przekąsek w postaci: marchewkowego ciasta, rogalików z mąki orkiszowej z nadzieniem jabłkowym, podpłomyków z dżemem jabłkowym, marchewek do schrupania, gotowanej marchewki, chipsów z suszonych jabłek, soku z marchewki oraz jabłek.

              Tego dnia nasi wychowankowie nie tylko świetnie się bawili, ale także wzbogacili swoją wiedzę o tym, że słodkie przekąski mogą być zdrowe.

              Zajęcia innowacyjne mają na celu zachęcić dzieci do spożywania owoców, warzyw i ich przetworów jako źródło witamin, a także wyrobić nawyk zdrowego odżywiania się.

              Po takiej dawce witamin i świetnej zabawie kulinarnej z pewnością będą zdrowi i radośni.

            • Sprzątaliśmy świat

            • Łącząc siły i działając na rzecz ekologii oraz zmieniania świata na lepsze po raz kolejny wzięliśmy udział w ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. 30. jubileuszowa edycja ruszyła pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”.

              Uczniowie wyposażeni w rękawiczki i worki na śmieci sprzątali teren wokół szkoły oraz pobliskie osiedla. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były znakomite.

              Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał naszym wychowankom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia.

            • Warsztaty malarz szkła-witrażysta

            • Nasi uczniowie uczestniczyli dziś w warsztatach „Ginący zawód-malarz szkła-witrażysta”, które odbyły się w Ostrowieckim Browarze Kultury.

              Najpierw uczestnicy obejrzeli film o tym jak powstaje szkło. Potem pani prowadząca warsztaty przybliżyła naszym uczniom informacje o metodzie fusingu, dzięki której dzieci wykonały swoje małe dzieła na szkle. Dekorowanie szkła za pomocą specjalnych farb ujawniło talenty naszych młodych artystów. Połączyliśmy kreatywność z dobrą zabawą. W końcowym efekcie powstały piękne, kolorowe ptaki.

               Po wypaleniu w piecu każdy z uczestników warsztatów będzie mógł swoją ozdobę zabrać do domu.

            • Rozpoczęcie roku szkolnego

            • 4 września w naszej szkole nastąpiło oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024. Pani dyrektor Katarzyna Krzyżanowska przywitała uczniów po wakacjach. Następnie uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.

              Klasy młodsze oraz nowi uczniowie otrzymali prezenty-plecaki z wyposażeniem.

              Życzymy wszystkim, aby nowy rok szkolny był spokojny i bezpieczny oraz obfitował w sukcesy edukacyjne oraz wychowawcze!

            • Konkurs "Zimowy pejzaż" rozstrzygnięty

            • Nasz Ośrodek był organizatorem konkursu plastycznego pt „Zimowy pejzaż”, który był skierowany do uczniów klas 1-3 z terenu Gminy Ostrowiec. Jego rozstrzygnięcie odbyło się 21.02.2023 r., a uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród laureatom nastąpiło w piątek - 24.02.2023r.

              Głównym celem konkursu było rozbudzanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej oraz dostrzeganie piękna zimy.

              Na konkurs wpłynęło 168 prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Trzy prace zostały odrzucone ze względu niezgodność z regulaminem.

              Wszystkie nadesłane prace od uczestników wywołały zachwyt organizatorów, a ich autorzy zasługują na uznanie.

              Komisja postanowiła przyznać aż 20 wyróżnień, a nie 10 jak pierwotnie założono w regulaminie. Jury miało bardzo trudny wybór, gdyż wszystkie prace były bardzo ładne, ciekawe i oryginalne.

              Oceniając komisja brała pod uwagę zgodność pracy z tematem, pomysłowość, samodzielność oraz estetykę wykonania pracy.

              Komisja konkursowa w składzie: dyrektor Ośrodka-Katarzyna Krzyżanowska oraz nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej – Marlena Słodkiewicz, Małgorzata Biernacka, Anna Pióro-Boroń, wyłoniła następujących laureatów:

              1 miejsce – Szymon Piotrowski  - PSP Nr 1

              2 miejsce – Bożena Kozachok - PSP Nr 4

              3 miejsce – Alicja Budna – PSP Nr 4

              Wyróżnienia:

              Marcel Perkowski – PSP Nr 1, Maja Michalska-Kiełbasa – PSP Nr1, Antoni Majcher – PSP Nr 1, Julia Długowolska – PSP Nr 1, Natalia Sawicka – PSP Nr 14, Amelia Antoniewska – PSP Nr 10, Iga Durys – PSP Nr 1, Sandra Kuchnicka – PSP Nr 5, Blanka Gębka – Katolicka PSP, Nikola Jaguszewska – PSP Nr1, Oliwia Ir – PSP Nr 3, Amelia Śląszkiewicz – PSP Nr 14, Emilia Dąbrowska – Katolicka PSP, Rayan Batóg – PSP Nr 1, Miłosz Karcz – PSP Nr 1, Oliwia Wróbel – Katolicka PSP, Julia Sieroń – PSP Nr 4, Aleksandra Godzina – PSP Nr 4, Wiktor Pietruszka – Zespół Szkół Specjalnych, Zuzanna Dekasińska – PSP Nr 7

              Zwycięzcy z rąk dyrekcji i organizatorów konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
              Wszystkim uczestnikom biorącym udział w konkursie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy!

              Prace uczestników konkursu ozdobiły przestrzeń naszej placówki. Natomiast w tym miejscu zapraszamy do obejrzenia pokonkursowej fotogalerii.