A oto kolejne wyzwanie dla uczniów klasy I przysposabiającej do pracy. Dzisiaj ponownie, w ramach aktywizacji zawodowej, odwiedzili pracownię szkolną. Pod czujnym, fachowym okiem nauczyciela uczniowie uczyli się malowania ścian. Wykorzystywali do tego kolorowe farby, wałki i pędzle. Z zadaniem poradzili sobie znakomicie. Podobnie jak poprzednio mogli liczyć na pomoc oraz cenne rady kolegów ze szkoły branżowej.
Z wizytą w pracowni szkolnej
- 4
Piosenka w wykonaniu Amelki, uczennicy klasy 2.
Projekt – "Czy wiesz, czym oddychasz?"
W ramach realizacji ww. projektu przeprowadzono zajęcia warsztatowe w klasach: IVa,Va, VIa, VIIa, VIIIa, ISzB, IISzB, ISPdP, IISPdP. Celem podjętych działań było poszerzenie wiedzy uczniów dotyczącej szkodliwości zanieczyszczeń i jednocześnie rozwinięcie potrzeby ochrony czystego powietrza. Podczas prowadzonych zajęć uczniowie wykorzystywali różne źródła informacji, dzielili się spostrzeżeniami, wyciągali wnioski dotyczące jakości powietrza oraz wskazywali źródła emitujące największą ilość zanieczyszczeń. Stworzyli także listę indywidualnych działań i zachowań wspierających ochronę środowiska.
10
WITAMY WAS NA NIEBIESKO w kolejnym dniu kwietnia.
Pamiętajmy kwiecień to miesiąc świadomości autyzmu.
Wszystkich zachęcamy do obejrzenia filmu „Dziesięć rzeczy,
które każde dziecko z autyzmem chciałoby abyś o nim wiedział”.
Nauczanie przez eksperymentowanie
Ty nie możesz nikogo niczego nauczyć.
Możesz pomóc mu samodzielnie to odkryć - GalileuszW lutym i w marcu 2021r., Szkolne Koło Ekologiczne realizowało drugą część projektu pt. : " Czy wiesz, czym oddychasz?", związanego z propagowaniem ochrony powietrza. Działanie miało charakter badawczy. Uczniowie klas: Ia, IIIb, IIa,IIIa, IaA, IIaA, IIbA, IVaA, VaA,VIaA, VIIaA, Vb, VIb, VIIb przeprowadzali eksperymenty, mające na celu poszerzenie wiedzy o właściwościach powietrza oraz jego roli w życiu wszystkich organizmów żyjących na Ziemi. Podczas pracy uczniowie stawiali hipotezy i dzielili się licznymi spostrzeżeniami . Celem zajęć było kształtowanie u dzieci postaw proekologicznych, rozbudzanie zainteresowania otaczającym światem, nauczenie ich prowadzenia obserwacji oraz wyciągania trafnych wniosków z przeprowadzonych doświadczeń i eksperymentów.
12
Wracamy do szkoły
Informujemy, iż od dnia 12.04.2021 wymienione klasy będą uczęszczać do szkoły stacjonarnie: 1aA/2aA, 2bA, 4aA, 5aA, 6aA, 7aA, 1a/3b, 2a/3a, 1SPdP, 2SPdP, 4a oraz 1KM
Klasa 2KM Szkoły Branżowej I Stopnia uczęszcza stacjonarnie na zajęcia praktyczne.
Klasy podczas nauczania stacjonarnego w systemie hybrydowym (zmiany co tydzień wg poniższego harmonogramu) :
Od 12.04.2021 do 16.04.2021-kl. 5a, 5b/6b/7b
Od 19.04.2021 do 23.04.2021-kl. 6a, 7a/8a, 2KM
Od 26.04.2021 do 30.04.2021-kl. 5a, 5b/6b/7b
Przypominamy o zasadach funkcjonowania szkoły w czasie pandemii - dzieci z objawami chorobowymi bezwzględnie zostają w domu, jeśli domownicy przebywają w izolacji bądź na kwarantannie, to dzieci nie mogą uczęszczać do szkoły, obowiązek korzystania z maseczek, dezynfekcji.
Powspominajmy
Organizowane przez nas rok rocznie Ostrowieckie Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu to bardzo ważne wydarzenie dla całego Ośrodka. Właśnie dzisiaj, z ogromnym przejęciem, ale i przyjemnością występowalibyśmy dla Was. Niestety ponownie nie mamy takiej możliwości. Pozostają wspomnienia, a więc powspominajmy…
Pozdrawiamy
Kwiecień to Miesiąc Wiedzy o Autyzmie, dlatego wiele razy będziemy wracać do Was z tym tematem. Dzisiaj przesyłamy muzyczne pozdrowienia wszystkim naszym Przyjaciołom, a szczególnie Marcinowi Walas, Publicznemu Przedszkolu nr21, Publicznemu Przedszkolu nr12, Szkole Podstawowej nr14, Miejskiemu Centrum Kultury, Studio Wokalne Pandora, Szkole Muzycznej.
POZDRAWIAMY!!!
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
W swoim przesłaniu z 2 kwietnia 2012 sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych podkreślił, że:
Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu mają zachęcić do podejmowania takich działań i zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności.”
WITAMY WAS NA NIEBIESKO!!!!!!!!!!!!!!
Aby zaznaczyć naszą łączność i solidarność z osobamiz autyzmem cała społeczność szkolna SOSW wzięła udział w projekcie pt. „Na środku oceanu”. Uczniowie i nauczyciele wykonali w kolorze niebieskim elementy, które kojarzą się z oceanem. Swoje sale udekorowali również w kolorze niebieskim.
Brawo!!!!!!!!!!
Przypomnijmy, że symbolicznym kolorem autyzmu jest kolor niebieski.
W tym roku ze względu na stan epidemii koronawirusa, nie możemy niestety pokazać swojej solidarności niebieskimi ubraniami w szkole, czy pracy. Zachęcamy jednak wszystkich dziś 2 kwietnia ubierzmy się na niebiesko w domu, zróbmy kompozycję z niebieskich przedmiotów, stwórzmy plakat, rysunek.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Zbliża się BARDZO WAŻNY DZIEŃ dla społeczności naszego Ośrodka – ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU. W tym roku znów jest inaczej niż byśmy chcieli ale musimy mierzyć się z rzeczywistością taką jaka jest.
W innych warunkach ale z tym samym zaangażowaniem przygotowujemy się do TEGO DNIA.
Popatrzcie…
16
Świąteczne życzenia
Konkurs ogólnopolski
Uczniowie klas 1 i 2 aA, 2 i 3 a oraz 7 aA wzięli udział w dwóch ogólnopolskich konkursach plastycznych pt. – „Koci świat” oraz „Lasy Amazonii-Zwierzęta Amazonii”.
„Lasy Amazonii-Zwierzęta Amazonii” – konkurs miał na celu rozwijanie świadomości ekologicznej uczniów. Uczestnicy konkursu wykonali prace plastyczne techniką dowolną, zwierząt żyjących w Amazonii.
„Koci świat” - konkurs miał na celu uwrażliwić dzieci na los wolno żyjących i bezdomnych kotów. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy plastycznej kota, którego kochają, o jakim marzą, jakiego wspominają, jaki tuli się do nich w snach.
Koci Świat to cała gama charakterów, osobowości, indywidualności. Są koty nieśmiałe, ostrożne, lękliwe, odważne, pewne siebie i ufne… Są koty pięknie, zaopiekowane, kochane i głaskane, ale tuż obok, może bardzo niedaleko, są koty bezdomne, głodne, chore, czekające na przyjazny gest. Pamiętajcie o wszystkich kocurach, bądźcie odpowiedzialni i pomagajcie – zawsze, gdy tylko możecie!
Do końca kwietnia konkursy mają być rozstrzygnięte. Trzymajcie za nas kciuki!
6
Uczniowie dziękują sponsorom
W ramach klasowych warsztatów wielkanocnych uczniowie klasy 7aA wraz ze swoimi nauczycielami wykonywali z wełny ozdoby wielkanocne.
Prace trwały kilka tygodni, a efekty zobaczcie sami - piękne, kolorowe baranki, kurczaki, króliki.
Ozdoby powędrują na świąteczne stoły naszych stałych sponsorów, w ramach podziękowania za współpracę i wsparcie naszego Ośrodka.
2
Wielkanocne warsztaty kulinarne
Klasy gastronomiczne Branżowej Szkoły I stopnia przez ostatni tydzień przygotowywały się do zajęć kulinarnych ze swoimi kolegami z klas młodszych.
Uczniowie na zajęciach praktycznych pod okiem nauczycieli zawodu wypiekali: kruche ciasteczka w różnych kształtach, kojarzących się ze Świętami Wielkanocnymi i wiosną- baranki, zające, króliki, jajka, kurczaki, kaczuszki, kwiaty, motyle oraz muffinki w kształcie babeczek wielkanocnych. Przygotowali również klasopracownię potrzebną do przeprowadzenia zajęć, dekorując ją i wyposażając w potrzebny drobny sprzęt gastronomiczny i niezbędne elementy do dekoracji wypieków.
W czasie trwania świątecznych warsztatów uczniom została wyświetlona prezentacja multimedialna na temat zwyczajów i tradycji wielkanocnych. Potem starsi uczniowie pomagali młodszym, aby ci w przemyślany sposób mogli dekorować ciastka, zachęcali ich do pracy, doceniali pomysłowość i kreatywność świątecznych aranżacji, dbali aby na warsztatach panowała atmosfera dobrej zabawy. Młodsi uczniowie mieli wielką frajdę dekorując wielkanocne ciasteczka.
9
100 lat dla Wojtka
Dziś w szkole swoje 19 urodziny świętował Wojtek – uczeń klasy 1 SPdP. Z tej okazji z życzeniami pospiesznie przybyli do niego dyrekcja, nauczyciele oraz koledzy i koleżanki z innych klas.
Był słodki poczęstunek. Wszyscy odśpiewali solenizantowi głośne „100 lat” . Wojtek otrzymał laurki i prezenty.
Nauczanie zdalne
W związku z ogłoszonymi przez Rząd RP nowymi obostrzeniami oraz rekomendacją premiera dot. pracy zdalnej, dyrekcja Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Ostrowcu Św. informuje, iż od dnia 29.03.2021 do dnia 09.04.2021 placówka pracuje w trybie zdalnym (z wyłączeniem dni wolnych od zajęć edukacyjnych).W tym czasie zostaje także całkowicie zawieszona działalność internatu i świetlicy.
Zajęcia praktyczne
Klasa I szkoły przysposabiającej do pracy kontynuuje cykl zajęć prowadzonych innowacyjnymi metodami. Dziś kolejny etap. W ramach aktywizacji zawodowej gościliśmy w znakomicie wyposażonej pracowni szkolnej, w której uczniowie szkoły branżowej naszego ośrodka, odbywają zajęcia praktycznej nauki zawodu. Klasa przysposabiająca do pracy zdobywała tam praktyczną wiedzę z zakresu prostych prac monterskich. Chłopcy wykonywali zadania pod nadzorem specjalisty - nauczyciela praktycznej nauki zawodu. Mogli także liczyć na pomoc kolegów ze szkoły branżowej. Już niebawem kolejne spotkania na praktyce, na pewno równie owocne. Działania, w których uczestniczy klasa przysposabiająca do pracy są różnorodne, skoordynowane i mają związek nie tylko z nabyciem praktycznych umiejętności zawodowych, ale są to również działania rehabilitacyjne, edukacyjne i społeczne. Uczniowie są postawieni w sytuacji, w której ćwiczą całe spektrum swoich umiejętności i kompetencji w naturalnych środowiskach.
4
Piękno ziemi świętokrzyskiej w literaturze i w filmie
17.03.2021 roku odbyło się spotkanie w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Wędrując poznajemy małą ojczyznę”. Celem zajęć było poszerzenie wiedzy uczniów związanej z naszym regionem. Pani Marzenka, przewodnik świętokrzyski, przeczytała legendy wyjaśniające etymologie nazwy naszej miejscowości. Następnie odbyła się projekcja filmu, ukazującego uroki ziemi świętokrzyskiej. Ciekawa fabuła, profesjonalne wykonane zdjęcia i oprawa muzyczna wprowadziły widzów w świat magii przeplatającej się z rzeczywistością. Uczniowie podziwiali świętokrzyskie krajobrazy i poznawali legendy związane z jednymi z najstarszych gór w Polsce. Następnie dzieci zachęcały zaproszonych gości do wędrówek po regionie. Uczniowie prezentowali samodzielnie przygotowaną przez siebie wystawę i opisywały miejsca warte zobaczenia. Ostatnia część spotkania to wykonanie prac plastycznych przedstawiających świętokrzyskie czarownice.
7
Konkurs zwiastuny wiosny
W piątek 19.03.2021r. odbyło się wręczenie nagród uczestnikom konkursu plastycznego pt. „Zwiastuny wiosny”. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, do komisji konkursowej wpłynęło 29 prac. Wszystkie prace były bardzo ciekawe, kolorowe, wykonane w różnorodnych technikach. Jury wyróżniło prace Julii Dróżdż kl.Ia, Łukasza Kostyrykl.IIIa i Patryka Kity kl.IIba. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Gratulujemy wspaniałych pomysłów! Pace konkursowe można oglądać na korytarzu szkolnym obok świetlicy.
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
Dziś w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, zwany też Dniem Kolorowej Skarpetki. Wykonaliśmy prace plastyczne skarpetek i założyliśmy kolorowe skarpetki na znak solidarności z osobami z zespołem Downa. Pokazaliśmy, że nikt nie jest dziwny, po prostu wszyscy jesteśmy różni, a ta „różność” czyni nas zawsze wyjątkowymi. Co więcej, kolejny raz nasza szkolna społeczność pokazała, że w grupie siła i razem możemy więcej. Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i udział w naszym skarpetkowym wydarzeniu.
19
Archiwum Aktualności
- Luty 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Sierpień 2021
- Wszystkie