• Aktualności

            • Za życiem

            • Z przyjemnością informujemy, że od maja bieżącego roku nasz Ośrodek otrzymał status Ośrodka Koordynacyjno – Rehabilitacyjno – Opiekuńczego (OKRO). W związku z tym realizujemy zadania pomocowe dla dzieci  z niepełnosprawnością, zagrożonych niepełnosprawnością oraz ich rodzin  w ramach rządowego programu „Za życiem” Szczegóły w ulotce i pod podanymi numerami telefonów. Zapraszamy!

            • #ratownicyczytelnictwa

            • #ratownicyczytelnictwa

              FERIE Z KSIĄŻKĄ

              Drodzy Rodzice i Uczniowie właśnie nadeszły wyczekiwane przez każdego z Was ferie zimowe - czas odpoczynku i regeneracji. Wykorzystajmy go najlepiej jak potrafimy i spędźmy trochę więcej czasu z naszymi dziećmi. Jak to zrobić? Czym zająć nasze pociechy w wolne dni? Już podpowiadamy - sięgnij po książkę. Jak już przekonywaliśmy Was wcześniej książka ma super moc łączącą pokolenia, zbliżającą, dającą poczucie zrozumienia, bezpieczeństwa i szczęścia. Jak jeszcze możemy ją wykorzystać? Oczywiście pomysłów jest wiele. Dziś przedstawimy kilka z nich.

              1. Mój ulubiony bohater. Przeczytajcie wspólnie wybraną książkę a następnie niech każdy z Was narysuje ulubionego bohatera. Wykorzystajcie różne techniki np. kredki, farby, ołówek, bibułę. Możecie też ulepić figurkę z plasteliny.

              2. Co by było gdyby... Po wspólnym przeczytaniu historii spróbujcie zastanowić się, jak inaczej mógł postąpić bohater. Jaką inną decyzję mógł podjąć i jak wtedy potoczyłyby się jego losy?

              3. Moja własna książka. Spróbujcie razem z dziećmi napisać dodatkowy rozdział waszej ulubionej książki. Zastanówcie się, jaką przygodę chcielibyście opisać i dajcie się ponieść wyobraźni.

              4. Zakładka do książki. Stwórzcie zakładki do książek, które później możecie podarować swoim bliskim.

              5.Teatrzyk. Wybierzcie ulubioną książkę i na jej podstawie pobawcie się w teatr. Wykonajcie samodzielnie bohaterów - kukiełki. Wymyślajcie dowolne dialogi i cieszcie się czasem spędzonym razem.

            • Ach co to był za bal!

            • 6 lutego odbył się niesamowity bal karnawałowy. Tego dnia uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Przysposabiającej do Pracy mogli bawić się, dzięki ogromnemu i życzliwości właściciela oraz pracowników Domu Weselnego Przygoda. Dzięki sponsorowi na wszystkich uczestników czekała pięknie przystrojona sala oraz poczęstunek. Oficjalnego rozpoczęcia balu dokonali: Mariusz Łata - Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych, Marta Woźnicka - Kuzdak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta oraz Katarzyna Krzyżanowska - Dyrektor Ośrodka.

              Wszyscy bawili się w rytm dobrej muzyki. Wybrano także Króla i Królową balu. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości i moc niezapomnianych wrażeń.

              Serdecznie dziękujemy głównemu sponsorowi - Dom Weselny „Przygoda” oraz Radzie Rodziców SOSW.

            • Dokarmiamy ptaki

            • Zima to trudny okres dla zwierząt, również dla ptaków. Słabsze, mniej doświadczone w okresie mrozów i opadów śniegu bez naszej pomocy mogą nie przeżyć. Dlatego w miesiącu grudniu ubiegłego roku oraz styczniu, uczniowie naszego Ośrodka zatroszczyli się o latających przyjaciół i na zajęciach przygotowali dla nich przysmaki tłuszczowo - nasienne i zawiesili je na gałązkach drzew i krzewów. Dokarmianie ptaków zimą to również doskonała okazja do kształtowania u naszych wychowanków poczucia odpowiedzialności, wrażliwości na losy zwierząt oraz przykład aktywnej ochrony przyrody do której gorąco zachęcamy.

            • #Ratownicy czytelnictwa

            • #Ratownicyczytelnictwa

              Drodzy Rodzice!

              Zadbajcie o to, by czytanie było czasem wyjątkowym zarówno dla Was jak i Waszych dzieci. W listopadowym wpisie mogliście przeczytać o tym, jak czytanie wpływa na poczucie bezpieczeństwa dziecka, budzi jego zaufanie, tworzy bliskość. Dziś w kilku punktach, jak to osiągnąć. 

              1. Zadbajcie o odpowiednie miejsce.

              Znajdź takie miejsce w domu, które zapewni Wam prywatność i ciszę. Musi tam być wygodne łóżko lub fotel, w którym razem usiądziecie. 

              2. Zadbaj o oświetlenie.

              W zależności od pory zapal albo lampę sufitową, albo lampkę nocną, która wprowadzi w odpowiedni nastrój i stworzy miłą atmosferę .

              3. Wybierzcie razem książkę.

              Daj swojemu dziecku możliwość wyboru. Zaproponuj dwie książki i daj mu zadecydować. Dzięki temu pokazujesz mu, że jego zdanie jest ważne, że szanujesz go. 

              4. Zadbaj o czas.

              Pamiętaj, gdy czytacie to jest Wasz czas. Odłóż telefon, wyłącz telewizor, nie rozmawiaj z nikim innym. Pokaż swojemu dziecku, że teraz jest dla Ciebie najważniejsze. 

              5. Zadbaj o detale.

              Przygotuj ciepły koc, zapal zapachową świecę, zaparz herbatę z miodem, cynamonem, cytryną i rozkoszuj się wspólnym czytaniem i czasem z własnym dzieckiem.

            • Europejski Tydzień Autyzmu 7.12.2023r.

            • W dniu dzisiejszym w ramach Europejskiego Tygodnia Autyzmu uczniowie z pomocą nauczycieli tworzyli witraże. Śnieżynki, choinki, mikołaje, bombki, bałwanki we wszystkich odcieniach niebieskiego zagościły w oknach naszej szkoły. Gratulujemy pomysłowości.

            • Spotkanie z Mikołajem

            • W dniu dzisiejszym odbyło się wyjątkowo piękne i wzruszające spotkanie ze Świętym Mikołajem. Uczniowie, pod opieką wychowawców przygotowali pełne emocji występy. Każdy z nich mógł osobiście uścisnąć dłoń Mikołaja i otrzymać upragniony prezent. Wizyta wyjątkowych gości wprowadziła wszystkich w radosny, świąteczny klimat. W imieniu wszystkich dzieci uczęszczających do naszej placówki serdecznie dziękujemy za bezinteresowną pomoc sponsorom wydarzenia:

              Mariusz Łata Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych w Ostrowcu Świętokrzyskim, Agnieszka Rogalińska Członek Zarządu Powiatu Ostrowieckiego, CELSA Huta Ostrowiec, Cement Ożarów, Grupa Pałasz Ubezpieczenia • Multiagencja • Ostrowiec Św. firma TBM, Fundacji Pomocy Dzieciom „Uśmiech”, PUBLIMA, Studio Dekoracji Okolicznościowych JULO oraz dyrekcji Ostrowiecki Browar Kultury. Bardzo dziękujemy za odwiedziny i za radość której nie da opisać się słowami .

            • Europejski Tydzień Autyzmu 5.12.2023r.

            • Gry i zabawy ruchowe to najlepszy sposób na wzmocnienie sprawności fizycznej i odporności dzieci. Wyścigi, gra w piłkę, rzutki- uczniowie to kochają. I tak 5 grudnia obchodziliśmy kolejny dzień Europejskiego Tygodnia Autyzmu. Tego dnia uczniowie klas dla dzieci z autyzmem uczestniczyły w grach i zabawach ruchowych. Zabawy kooperacyjne miały na celu integrację uczniów, rozwijanie współpracy i budowanie pozytywnych emocji. Natomiast starsi uczniowie wykonali laurki dla swoich młodszych kolegów i koleżanek.

            • Europejski Tydzień Autyzmu 4.12.2023r.

            • Właśnie rozpoczęliśmy w naszej szkole świętowanie Europejskiego Tygodnia Autyzmu Z tej okazji w pierwszym dniu cała społeczność szkolna- uczniowie i wszyscy pracownicy przygotowali kolorowe obrysy swoich dłoni, a następnie każdy osobiście przyklejał swój obrys na przygotowaną krajkę. Jak widać na załączonym filmiku wszyscy bardzo chętnie zaangażowali się w działania, a efekt końcowy wspólnej pracy zdobi korytarz naszego ośrodka.

            • Innowacja pedagogiczna "Terapeutyczna moc sztuki, muzyki i poezji", realizowana przez uczniów klasy 8b.

            • Dziś kontynuacja działań z zakresu sztuki, poezji i muzyki. Tym razem przedstawiamy dwa dzieła malarskie - „żywe obrazy”. Dziewczęta zrekonstruowały „Portret Elizy Pareńskiej” Stanisława Wyspiańskiego, zaś chłopcy odtworzyli obraz Vincentego van Gogha „Stary człowiek w smutku”. Julia i Monika z uczuciem wyśpiewały piękną polską poezję Juliana Tuwima i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Wzorując się na pracach mistrzów uczniowie stworzyli własne wersje znanych obrazów. Są to: „Portret młodzieńca”- Sandro Botticellego, „Żydówka z pomarańczami” Aleksandra Gierymskiego, „Stary człowiek w smutku” Vincentego van Gogha. Już niedługo kolejne kreatywne działania uczniów klasy 8b. Na zajęciach wykorzystujemy sprzęt TIK (tablica interaktywna) oraz Laboratoria Przyszłości (sprzęt fotograficzny). #Laboratoriaprzyszłości

            • Spotkanie z dietetykiem

            • W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Smacznie gotujemy i zdrowo żyjemy” uczniowie klas 3b, 4aA, 5b, 7b wybrali się do Centrum Dietetycznego Naturhouse w Ostrowcu Świętokrzyskim na spotkanie z panią dietetyk- Dietetyk Naturhouse Ostrowiec Świętokrzyski

              Podczas spotkania pani Dominika poszerzyła wiedzę naszych uczniów na temat zdrowego odżywiania. Wyjaśniła czym jest i jak wygląda piramida zdrowego żywienia. Wspólnie z panią dietetyk klasyfikowaliśmy produkty spożywcze począwszy od produktów najzdrowszych i najbardziej wartościowych po te, które w odżywianiu mogłyby być wyeliminowane. Prowadząca pogadankę wyjaśniła, dlaczego należy ograniczać słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć spożycie warzyw i owoców. Uświadomiła również dzieciom bardzo ważną rolę aktywności fizycznej w połączeniu ze zdrowym żywieniem. Uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzenia wyposażenia gabinetu dietetyka, a chętne osoby mogły się zważyć. W prezencie dzieci otrzymały broszury o zdrowym odżywianiu i zdrowe, dyniowe ciasteczko. Spotkanie zakończyło się podziękowaniem oraz wspólnym, pamiątkowym zdjęciem.

              Składamy serdeczne podziękowania pani dietetyk, Dominice Kaczor za interesujące spotkanie i wiele cennych wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania oraz poświęcony nam czas.

            • Leniwiec

            • W dniu 17. 11. 2023r. odbyły się drugie zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej- ,,Siedem kontynentów, siedem najdziwniejszych zwierząt świata". Zajęcia prowadzone były w świetlicy szkolnej, jako zajęcia opiekuńcze dla klas szkoły podstawowej. Drugim zwierzęciem, z cyklu siedmiu spotkań związanych z podróżą po kontynentach, był leniwiec, zamieszkujący Amerykę Południową.

              Zajęcia rozpoczęły się od krótkiej rozmowy z uczniami odnośnie kontynentu, jakim jest Ameryka Południowa i odgadnięciem o jakim zwierzęciu będzie mowa, na podstawie przygotowanych wcześniej zdjęć. Następnie prowadząca zajęcia przekazała najważniejsze informacje dotyczące życia leniwca oraz opowiedziała kilka interesujących ciekawostek na jego temat. Dzieciom bardzo podobał się leniwiec,dlatego z zaciekawieniem podeszły do dalszej części zajęć, w której korzystały z ,,mówiącego” globusa i obrazkowej mapy świata. Dzieci dowiedziały się, dlaczego leniwce mieszkają na drzewach, jak długo żyją, co jedzą i dlaczego są takie ,,leniwe”. Odpowiedź na to pytanie okazała się zaskakująca, ponieważ styl życia tego sympatycznego ssaka zależy od ich diety, która oparta jest na liściach,które nie dają mu zbyt wiele energii i wszystkie czynności wykonuje 70 razy wolniej niż człowiek.

              Kolejnym zadaniem było ułożenie planu doby człowieka, która trwa 24 godziny. Dzięki wspólnym obliczeniom, leniwcowi te same czynności, na które człowiek poświęca dobę wraz ze snem, zajęły by 1680 godzin, czyli około pięciu tygodni.

              Na koniec zajęć uczniowie odpowiadali na pytania o poznanym zwierzęciu w quizie, a w nagrodę oprócz słodkiego poczęstunku, mieli okazję spróbować miechunek-oryginalna nazwa to physalis, które do Polski ,,przywędrowały” właśnie z omawianego kontynentu, czyli z Ameryki Południowej.

              Zapraszamy na kolejne zajęcia dotyczące zwierzaka z innego kontynentu, już w grudniu.

            • Paka dla zwierzaka

            • Już po raz szósty nasza szkoła bierze udział w akcji "Paka dla zwierzaka". Jak co roku chcemy wesprzeć i będące pod opieką OSPZ "Animals". Zachęcamy społeczność szkolną do włączenia się w akcję.

            • Podsumowanie konkursu "Przemoc to niemoc"

            • Po raz kolejny nasza Szkoła wzięła udział w Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Roksana Chechła, Magda Styczeń, Roksana Gilewska, Bartek Nowak i Kuba Biernacki nagrali film, w którym przedstawili cechy i formy bullyingu, czyli przemocy rówieśniczej. Do wyzwania podeszli z wielkim zaangażowaniem, co zostało zauważone i docenione przez jury PCPR - organizatora konkursu "Przemoc to niemoc". Gratulacje!

            • W drodze do sprawności i dorosłości. Edycja 2

            • W ubiegłych tygodniach w ramach projektu pn.”W drodze do sprawności i dorosłości. Edycja 2” działo się wiele. Uczestnicy skorzystali z kolejnych zajęć hipoterapii oraz fantastycznej aktywności ogólnorozwojowej podczas ćwiczeń na basenie .Odbyły się także warsztaty doradztwa zawodowego mające na celu zapoznanie uczestników z wybranymi zawodami oraz pobudzenie i rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień. Podczas arteterapii - terapeutycznej mocy sztuki podopieczni wykonywali piękne ozdoby, a nie lada wyzwaniem było wykonanie bukietu z pianek marshmallows. Zapraszamy do galerii Projekt został dofinansowany przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego ze środków PFRON w 2023 roku.